Działanie i specyfika drukarki igłowej

drukarka igłowa

Moglibyśmy przypuszczać, że w dobie nowoczesnych rozwiązań i technologii w zakresie wydruków urządzenia takie jak drukarki igłowe odejdą w całkowite zapomnienie. Tak się jednak nie stało. Nadal są one używane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest funkcjonalność, niezawodność, skuteczność i szerokie możliwości.

Specyfika drukarki igłowej

Działanie drukarki igłowej można porównać do maszyny do pisania. W przypadku drukarki mechanizm drukowania opiera się na taśmie barwiącej, znajdującej się pomiędzy papierem a igłami, które uderzając w nią, pozostawiają kropelki tuszu na arkuszu. Układy kropek tworzą obrazy lub litery.

W przypadku drukarek monochromatycznych odcienie powstają za sprawą odpowiedniego zagęszczenia kropek na papierze. W przypadku urządzeń kolorowych taśma barwiąca w drukarce składa się z kilku części i może poruszać się także w pionie. Kolory powstają poprzez odpowiednie zmieszanie barw podstawowych lub z wykorzystaniem sąsiadujących ze sobą kropek tworzących matrycę. Przy monochromatycznej taśmie istnieje też możliwość jej regulowania, przez co zmniejszone zostaną koszty eksploatacji.

Drukarki igłowe mogą być wyposażone w 9, 24 lub 48 igieł. Oczywiście im jest ich więcej, tym bardziej precyzyjna praca drukarki, która będzie w stanie dokładniej utworzyć dane znaki czy obraz na papierze.

Co ważne, urządzenia tego rodzaju są stosunkowo tanie, a w dodatku pozwalają drukować niemalże na każdym rodzaju papieru, nawet na wielowarstwowym papierze samokopiującym. Do zalet drukarek wielogłowicowych zaliczamy również prędkość drukowania. Niestety wszystkie drukarki igłowe mają jedną wspólną wadę, którą jest niezwykle głośna praca. Jeśli więc planujemy wykorzystać drukarkę igłową jako element wyposażenia biurowego firmy, musimy wziąć to pod uwagę.

Bardzo ważnym elementem, decydującym o funkcjonalności drukarki igłowej, jest jej umiejętność drukowania na tzw. składance, czyli papierze ciągłym z perforacją boczną oraz możliwość szybkiego wydruku dużych ilości tekstu. To właśnie urządzenia igłowe przeznaczone są do pracy non-stop w ciężkich warunkach.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.