Farby plakatowe – zalety i wady

Farby plakatowe i akwarele – czym się różnią.

Malowanie pozwala rozwijać kreatywność najmłodszych, a dodatkowo jest znakomitym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Z farbek można korzystać nie tylko w szkole i na kole plastycznym, ale także w domu. Popularne plakatówki towarzyszą nam od pierwszych lat życia. To właśnie ten rodzaj farb jest najczęściej wybierany dla małych dzieci, a następnie stanowi element wyprawki szkolnej. Dlaczego to akurat plakatówki tak dobrze nadają się dla małych artystów? Przekonajmy się razem, jakie są najważniejsze wady i zalety farb plakatowych.

Zalety farb plakatowych – najczęściej wybieranych artykułów plastycznych

Zapewne większość z nas zetknęła się w trakcie życia z farbami plakatowymi. Są one powszechnie wykorzystywane w szkołach oraz na zajęciach artystycznych. W czym tkwi sekret plakatówek? Przede wszystkim są one niezwykle wygodne w użyciu. Gęsta konsystencja nie wymaga dodatku wody, dzięki czemu farby mogą być nakładane bezpośrednio na papier. Kolejnym atutem plakatówek jest mnogość dostępnych barw. Kolory są mocno nasycone, przez co podobają się dzieciom. Zajęcia z plakatówkami są świetnym sposobem na naukę rozróżniania kolorów. Farby są mocno kryjące, dzięki czemu młody artysta od razu widzi efekty pracy. Zaletą jest też możliwość korygowania swoich malunków. Plakatówki są wykorzystywane w szkołach również przez szybkość schnięcia. Często wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby praca była gotowa do ekspozycji. Przy pomocy plakatówek można malować nie tylko na papierze, ale również m.in. na kartonie, drewnie, a nawet ceramice. Atutem jest także przystępna cena produktu.

Farby plakatowe a akwarele

Farby plakatowe bywają porównywane z akwarelami. Są to najczęściej wykorzystywane rodzaje farb, które jednak w znacznym stopniu się od siebie różnią. Do użycia akwareli konieczna jest woda i to właśnie jej ilość decyduje o natężeniu kolorów. Akwarele dają delikatny efekt i wyróżniają się niskim kryciem, przez co polecane są dla osób z większym doświadczeniem. Dla małego artysty atrakcyjniejsze okazują się mocne i wyraziste plakatówki, które od razu dają pożądany efekt. Jeżeli jednak zależy Ci na subtelności, lepszym wyborem będą akwarele. Istotną różnicą jest również kolejność nakładania kolorów. Przy plakatówkach zaczynamy od ciemnych barw, stopniowo przechodząc do coraz jaśniejszych tonów. W przypadku akwareli postępujemy odwrotnie, a więc rozpoczynamy od jasnych odcieni. Oba rodzaje farb posiadają wiele zalet. Pozostaje jedynie wybrać swój ulubiony produkt. Farby plakatowe mogą być również ciekawym pomysłem na prezent świąteczny dla naszych pociech, tak aby oderwać je od wszech obecnych komputerów i gier

Wszystkie opisane farby znajdziesz w naszym sklepie papierniczym online. www.mmpartners.eu

Producenci farb plakatowych i szkolnych dostępnych na naszej stronie oraz innych artykułów biurowych:

OFFICE Product, Grand, Q-Connect, Donau, Pentel, Pelikan, Faber-Castell czy Laco.