Jak wybrać niszczarkę do biura?

Może kosztować kilkadziesiąt złotych, ale też parę tysięcy, ponadto posiada różne klasy niszczenia dokumentów, rodzaj ostrzy, a także sposób działania. Niszczarka jest urządzeniem, którego wybór może przyprawić o zawrót głowy. Właśnie dlatego w naszym dzisiejszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które warto znać przy zakupie niszczarki.

Jak dopasować niszczarkę do rodzaju nośników?

Przed zakupem niszczarki warto odpowiedzieć sobie na parę podstawowych pytań. Przede wszystkim, co będziesz niszczył? Choć odpowiedź mogłaby zdawać się prosta, to jednak niszczarki są przystosowane nie tylko do niszczenia dokumentów, ale także innych nośników np. płyt CD i DVD, a także kart płatniczych. Ponadto jednym z najważniejszych aspektów niszczarki jest to, do jakiego rodzaju dokumentów została przystosowana. Inne urządzenie sprawdzi się w domu albo biurze, a inne nada się do urzędu. Poniżej znajdziesz tabelę, która przedstawia zależność pomiędzy stopniem tajności dokumentów a klasą niszczenia dokumentów przez niszczarkę.

Klasa niszczenia dokumentówSzerokość ścinków (mm)*Powierzchnia ścinków (mm2)*Przeznaczenie
P-1122000materiały podstawowe bez danych wrażliwych np. broszury, katalogi
P-26800wewnętrzna korespondencja z danymi firmy
P-32320dokumenty z danymi poufnymi np. maile, korespondencja z danymi adresowymi
P-42160dokumenty z danymi ściśle poufnymi np. wyciągi z konta, umowa o pracę
P-5230dokumenty z danymi kluczowymi i tajnymi np. patenty, analiza konkurencji
P-6110dokumenty ze szczególnie tajnymi danymi np. dokumentacja urzędnicza
P-715dokumenty ze ściśle tajnymi danymi np. raporty rządowe i wojskowe
klasy niszczenia dokumentów

* wartości przybliżone

Najważniejsze parametry niszczarki

Przed zakupem niszczarki warto sprawdzić nie tylko stopień tajności urządzenia, ale także kilka innych parametrów. Dzięki ich znajomości zyskasz pewność, że wybrany model spełnia Twoje wszystkie oczekiwania.

  • Pojemność pojemnika na papier – jeżeli szukasz niszczarki do własnego użytku, powinien wystarczyć pojemnik o objętości 10 litrów. Zaleca się, aby niszczarki biurowe posiadały pojemnik o objętości od 20 do 100 litrów. Niszczarki korporacyjne miewają pojemniki mieszczące nawet 500 litrów. Jeżeli decydujesz się na zakup profesjonalnej niszczarki, koniecznie sprawdź czy jest ona wyposażona w osobne pojemniki na papier oraz plastik (pozostający po płytach CD czy kartach).
  • Szybkość działania – to cecha, którą znajdziesz w parametrach urządzenia. Warto sprawdzić nie tylko szybkość działania, ale i ilość kartek, jakie można jednorazowo włożyć do niszczarki.
  • Głośność działania – głośne urządzenie bardzo łatwo rozprasza. Szacuje się, że maksymalna głośność urządzenia powinna wynosić ok. 50-60 dB. Niszczarki przekraczające tę wartość mogą okazać się dokuczliwe.

Jakie funkcje powinna posiadać niszczarka?

Znamy już najważniejsze parametry niszczarki, jeżeli jednak wciąż nie możesz zdecydować się na konkretny model, warto zapoznać się z dodatkowymi funkcjami urządzenia. Większość z nich nie jest niezbędna, ale bez wątpienia zwiększa komfort korzystania z urządzenia. Może to właśnie jedna z wymienionych funkcji okaże się dla Ciebie kluczowa i przesądzi o zakupie danego modelu.

  • Obecność kółek – jeżeli decydujesz się na zakup dużej niszczarki, przydatne okażą się kółka w podstawie. Ich obecność umożliwi samodzielne przesuwanie nawet ciężkiego sprzętu. Zdarza się, że także mniejsze modele posiadają wysuwane kółka. Jest to świetna opcja dla osób, które nie powinny dźwigać.
  • Czujnik dotyku – to rodzaj zabezpieczenia, który jest przydatny zwłaszcza w miejscach, do których mają dostęp dzieci. Pracujesz w domu albo szkole i teoretycznie maluchy mają zakaz dostępu do niszczarki? Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do groźnego wypadku. W takich miejscach polecane są urządzenia z czujnikiem dotyku. Dzięki niemu urządzenie automatycznie się wyłączy, kiedy wyczuje zbliżającą się dłoń.
  • Rewers – to bardzo przydatna funkcja zwłaszcza w miejscach, w których niszczone jest wiele dokumentów. Rewers chroni niszczarkę przed zacięciem spowodowanym przez włożenie do urządzenia za dużej ilości kartek. Jeżeli umieścisz w niszczarce zbyt wiele papieru, wówczas urządzenie automatycznie wysunie na zewnątrz nadmiar kartek.
  • Automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia – to świetna opcja dla zapominalskich, którym zdarza się nie wyłączyć urządzenia. Niszczarka z tymi funkcjami automatycznie uruchamia się, gdy znajdzie się wewnątrz niej papier, a po skończonej pracy samoistnie się wyłącza.

Znajomość wyżej opisanych czynników pozwoli Ci na w pełni przemyślany zakup. Obecnie w ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór niszczarek Kobra. Dostępna jest m.in. niszczarka o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Po jeszcze więcej propozycji zapraszamy na stronę naszego sklepu.