Jak wybrać tablicę interaktywną?

Są używane w szkołach, zakładach pracy, a niektórzy decydują się nawet na ich montaż w mieszkaniu. Tablice interaktywne są przebojem ostatnich lat, pozostaje jednak pytanie, jak wybrać odpowiedni model?

Tablica interaktywna

Czym właściwie są tablice interaktywne? Działają jak duży ekran dotykowy, który może być obsługiwany przy pomocy dotyku albo specjalnego wskaźnika. Tablica interaktywna może współpracować z komputerem, smartphonem albo notebookiem. Wszystko zależy od specyfikacji konkretnej tablicy. Produkt pozwala na wielkoformatowe wyświetlanie treści i obrazów, a także na interakcję wielu osób. Tablice interaktywne znajdują zastosowanie w zakładach pracy, a także w szkołach. Urządzenia pozwalają na łatwiejszy dostęp do materiałów, dzięki czemu zwiększa się ich różnorodność oraz stopień atrakcyjności. Sprawia to, że uczniowie łatwiej przyswajają treści, a nauka nie opiera się już tylko na zmyśle słuchu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tablicy interaktywnej?

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie tablicy interaktywnej. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybrany model spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

 1. Wielkość i format – to właśnie rozmiar tablicy interaktywnej jest jednym z najważniejszych czynników wyboru. Wymiary tablicy są zależne od przeznaczenia produktu. Jeżeli tablica będzie na stałe znajdowała się w jednym miejscu, wówczas jej wielkość jest zależna od indywidualnych preferencji. W przypadku tablic, które będą wykorzystywane w różnych salach, królują mniejsze modele. Warto też zwrócić uwagę na to czy konkretna tablica jest wyposażona w podest na kółkach i pokrowiec. Tego typu elementy ułatwiają przenoszenie urządzenia. W kwestii formatu tablicy multimedialnej zdecydowanie najpopularniejsze są warianty 4:3 i 16:9.
 2. Rodzaj tablicy i sposób użycia – tablice interaktywne można podzielić na mniejsze kategorie m.in. na podstawie sposobu użycia, materiałów wykonania, a także wykorzystanej technologii. My zdecydowaliśmy się na przedstawienie ostatniego podziału, ponieważ obejmuje on wszystkie kluczowe cechy poszczególnych rodzajów.
  • Elektromagnetyczna – jest dostępna w wysokiej rozdzielczości. Posiada suchościeralną powierzchnię przystosowaną do użycia specjalnych pisaków. Bywa nazywana nowocześniejszą wersją tradycyjnej tablicy szkolnej.
  • Optyczna – tablica jest dokładna w odczycie, co zawdzięcza m.in. matowej powierzchni, na której nie odbijają się refleksy światła. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Może być obsługiwana dotykowo przy pomocy dłoni albo wskaźnika.
  • Na podczerwień – posiada matową powierzchnię, która zapewnia dużą dokładność odczytu, a przy tym jest pozbawiona refleksów. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nawet w przypadku ich wystąpienia tablica spokojnie pracuje dalej. Obsługiwana dotykowo przy pomocy specjalnego wskaźnika albo palca.
  • Pojemnościowa – posiada suchościeralną powierzchnię. Może być obsługiwana przy pomocy specjalnego wskaźnika albo dłoni. Wykorzystywana m.in. do materiałów o wysokiej rozdzielczości.
 3. Oprogramowanie – bardzo ważne, aby do tablicy interaktywnej było dołączone oprogramowanie. Konkretne funkcje są zależne od przeznaczenia tablicy np. poszczególne modele mogą być obsługiwane tylko w języku angielskim, z kolei inne w języku polskim. Ponadto modele mogą posiadać np. paski skrótów albo interaktywną półkę.

Bestsellerowe tablice interaktywne

Na koniec zdecydowaliśmy się na przedstawienie kilku bestsellerowych tablic interaktywnych. Kto wie, może właśnie wśród nich znajduje się model, który spodoba się także Tobie. Chętnie wybieranym modelem jest m.in. tablica interaktywna Avtek TT-BOARD 80. Posiada ona technologię podczerwieni, dzięki której jednocześnie może być używanych aż 6 różnych punktów dotyku. Ponadto tablica jest wyposażona w praktyczny pasek skrótów. To idealny sprzęt do sali konferencyjnej albo sali wykładowej. Innym popularnym produktem jest tablica interaktywna Promethean ActivBoard 10Touch 88 DryErase. To nowoczesny model o formacie obrazu 16:10. Dzięki temu tablica z powodzeniem może służyć nawet w akademii filmowej. Jeszcze więcej wyjątkowych modeli znajdziesz w naszym sklepie online.