Jak zaadresować kopertę?

Choć wydawać by się mogło, że coraz mniej osób wysyła listy, to jednak jest to forma porozumiewania się, z którą wciąż spotykamy się w codziennym życiu. Adresowanie kopert okazuje się nieodzowne przy przesyłaniu umów czy zaproszeń. Właśnie dlatego z dzisiejszego artykułu dowiesz się m.in. jak wypisać kopertę.

Adresowanie koperty – najważniejsze zasady

Adresowanie kopert może sprawiać trudności, zwłaszcza jeżeli jest to czynność, którą wykonujesz sporadycznie. Na szczęście nie jest to trudne zadanie i w mgnieniu oka nauczysz się jak wypisać kopertę. Interesuje Cię prawy dolny oraz lewy górny róg koperty. W pierwszej lokalizacji wypisujesz dane adresata. Zaczynasz od imienia i nazwiska, następnie wypisujesz kod pocztowy i miejscowość, a na końcu ulicę oraz numer budynku i mieszkania. Wszystkie dane zajmują trzy linie. Te same informacje odnośnie nadawcy umieszczasz w lewym górnym rogu koperty. Przy adresowaniu poczty często pojawia się pytanie, czy na kopercie musi być nadawca? Odpowiedź jest pozytywna. Jeżeli list nie zostanie odebrany przez adresata, wówczas będzie miał szansę wrócić do nadawcy.

Adresowanie koperty za granicę

Wiemy już, jak zaadresować kopertę, ale czy takie same zasady obowiązują w przypadku przesyłek zagranicznych? Jak wygląda poprawne adresowanie kopert za granicę? Schemat jest bardzo podobny. Ponownie adresat na kopercie znajduje się w prawym dolnym rogu, natomiast nadawca na kopercie zajmuje lewy górny róg. Przy przesyłkach zagranicznych jest tylko jedna istotna różnica. W ostatniej linijce należy umieścić nazwę kraju, do którego i z którego wysyłany jest list. Nazwy państw powinny być zapisane wielkimi literami. Najlepiej zapisać nazwy w tłumaczeniu na język angielski albo tłumaczeniu na język, który obowiązuje w kraju adresata.

Jak nadać kopertę bąbelkową?

Kolejnym często pojawiającym się pytaniem jest, jak adresujemy koperty bąbelkowe? Tak naprawdę odpowiedź jest bardzo prosta, bowiem koperty bąbelkowe najczęściej traktowane są tak samo jak standardowe listy. Właśnie dlatego adres na kopercie znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, co w przypadku klasycznego listu. Jednak warto przy tym wiedzieć, że koperta bąbelkowa będzie traktowana jako list wyłącznie, jeżeli żaden z jej wymiarów nie przekroczy 90 cm. W przeciwnym wypadku będzie musiała być nadana jako paczka.

Jak prawidłowo wysłać list polecony?

Na koniec przyszła pora na wyjaśnienie, jak nadać list polecony. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które chcą dostać potwierdzenie wysłania przesyłki. Na początku czeka Cię decyzja czy list ma być priorytetowy czy ekonomiczny. W pierwszym przypadku list trafi do adresata następnego dnia roboczego (od daty nadania). List ekonomiczny może natomiast wędrować do adresata do trzech dni roboczych. Miejsca do wypisania adresu nadawcy i adresata znajdują się dokładnie w tych samych rogach, co w przypadku standardowego listu. Dodatkowym elementem jest konieczność uzupełnienia druku potwierdzającego nadanie. Tego typu druk znajdziemy na poczcie.

Aby wysyłanie listów stało się jeszcze łatwiejsze, na końcu strony znajdziesz tabelę przedstawiającą formaty kopert i odpowiadające im wymiary.

Format kopertyWymiary koperty (mm)
DL110×220
C7/C681×162
C6114×162
C6/C5114×229
C5162×229
C4229×324
C3324×458
B6125×176
B5176×250
B4250×353
E4280×400