Jaki zeszyt wybrać?

Mogą mieć miękką albo twardą oprawę, być grube lub cieniutkie, a także minimalistyczne albo kolorowe i wzorzyste. Zeszyty szkolne dostępne są w tak wielu rozmaitych wariantach, że czasem wybór idealnego modelu przysparza nie lada trudności. Ostateczna decyzja podyktowana jest zarówno wiekiem dziecka, jak i jego indywidualnymi upodobaniami. Jednak z pewnością przed przystąpieniem do zakupów warto poznać wszystkie najpopularniejsze opcje.

Na jaki format zeszytu się zdecydować?

Zeszyty szkolne można podzielić wedle kilku kryteriów, ale zdecydowanie najczęściej grupujemy je ze względu na format oraz sposób nadruku. W pierwszej kategorii największą popularnością cieszą się:

  • Zeszyty w formacie A5 – wymiary ok. 14,8×21 cm
  • Zeszyty w formacie A4 – wymiary ok. 21×29,7 cm
  • Zeszyty w formacie B5 – wymiary ok. 17,6×25 cm
  • Zeszyty w formacie B6 – wymiary ok. 12,5×17,6 cm

Ze względu na rodzaj druku wyróżnia się natomiast:

  • Zeszyty w kratkę – zdecydowanie najczęstszy wariant, wykorzystywany m.in. do przedmiotów ścisłych
  • Zeszyty w linię – przeważnie kupowane zwłaszcza przez najmłodszych uczniów; przydatne szczególnie na przedmiotach humanistycznych
  • Zeszyty gładkie – wykorzystywane m.in. przy tworzeniu rysunków oraz w geometrii
  • Zeszyty milimetrowe – pomocne przy tworzeniu wykresów funkcji oraz przy rysunkach technicznych
  • Zeszyty do nut – niezbędne na lekcjach muzyki oraz w szkołach muzycznych

Jakie zeszyty są najlepsze dla dzieci?

Czy istnieje najlepszy zeszyt dla każdego ucznia? Odpowiedź na to pytanie jest negatywna, bowiem rodzaj zeszytu powinien być przystosowany do indywidualnych potrzeb dziecka. Jeżeli Twój maluch niszczy wszystko w mgnieniu oka, jest spore prawdopodobieństwo, że lepiej sprawdzą się u niego zeszyty w twardych, a nie miękkich oprawach. Starsi uczniowie często preferują zeszyty ze spiralą albo zeszyty z zakładkami. Wówczas w jednym zeszycie z powodzeniem może być prowadzonych kilka przedmiotów. Znaczenie ma także warstwa wizualna akcesoriów papierniczych. Niektórym przypadną do gustu jednokolorowe warianty, z kolei inni potrzebują szalonych wzorów. Na szczęście w naszym sklepie papierniczym online znajdziesz wszystkie możliwe opcje, dzięki czemu Twoje dziecko z pewnością wybierze swój idealny zeszyt.