Klips archiwizacyjny – co to jest?

Sterty walających się kartek, które w rzeczywistości okazują się ważnymi dokumentami – znasz taki obraz? Niestety wciąż jest on częstym widokiem w wielu biurach. Brak regularnej archiwizacji dokumentów bardzo łatwo może doprowadzić do chaosu. Taki stan nie tylko utrudnia codzienną pracę, ale także może nieść ze sobą katastrofalne skutki w przypadku kontroli. W wielu firmach co dzień pojawiają się nowe dokumenty, z którymi trzeba coś zrobić. W uporządkowaniu biura wyjątkowo pomocne okazują się klipsy archiwizacyjne. Jak je zamocować i jakie są ich rodzaje? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Jak zamocować klips archiwizacyjny?

Choć początkowo wdrożenie klipsów archiwizacyjnych może wzbudzać lekki niepokój, to w istocie jest to produkt bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy, że przygotujesz segregator, dokumenty oraz oczywiście klipsy. W segregatorze umieszczasz przygotowane wcześniej kartki, a następnie na koła segregatora nakładasz klips archiwizacyjny. Przyciskasz go jak najmocniej do dokumentów, po czym całość obracasz. Tych kilka prostych ruchów prawie zamyka cały proces. Wystarczy jeszcze jedynie, że wyciągniesz kartki i zapniesz klips. Tak przygotowana dokumentacja może być przechowywana zarówno wewnątrz segregatorów, jak i kartonów. Oba warianty posiadają swoje zalety, dlatego możesz wybrać opcję, która bardziej Ci odpowiada. Jedną z zalet klipsów jest również fakt, że mogą one spinać kartki zarówno w pionowej, jak i poziomej orientacji.

Rodzaje klipsów archiwizacyjnych

W tym momencie posiadasz już najważniejszą wiedzę o klipsach archiwizacyjnych. Ostatnim zagadnieniem jest rodzaj klipsów. Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie podziału, którymi są rodzaj tworzywa oraz rodzaj zapięcia. Zaczniemy od pierwszego kryterium, jakim jest materiał wykonania. Zdecydowanie najczęściej spotykane są klipsy archiwizacyjne wykonane z plastiku albo metalu np. aluminium. Zdarzają się również klipsy utworzone z polietylenu. Przy wyborze liczą się przede wszystkim indywidualne preferencje, jednak jeżeli chcesz postawić na najtrwalszy wariant, warto kupić model z metalowym klipsem. Drugim kryterium podziału jest rodzaj zapięcia. Wyróżniamy tu zaczepy oraz zatrzask. Oba warianty znajdują swoich zwolenników.