Kolorowanki – czy są dobre tylko dla dzieci?

Kolorowanki kojarzymy przede wszystkimi z okresem dzieciństwa. Wypełnianie wzorów kredkami czasem pochłaniało uwagę na kilka godzin. Czasy się zmieniają, a maluchy wciąż doceniają kolorowanki. Jednak w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się również kolorowanki dla dorosłych. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści niesie ze sobą wypełnianie kolorowanek.

Kolorowanki dla dzieci

Uzupełnianie kolorowanek to zajęcie, które nie tylko cieszy, ale przy tym też uczy. Dla dziecka to doskonały trening przed nauką pisania. Maluch rozwija swoją motorykę, a do tego wzmacnia koordynację ruchową. Dzięki tego typu ćwiczeniom znacznie łatwiej jest mu potem prawidłowo trzymać ołówek czy długopis i uczyć się sztuki pisania. Każdy rodzic wie, jak trudno jest utrzymać koncentrację dziecka. Maluch bardzo łatwo traci zainteresowanie i nie potrafi dłużej utrzymać uwagi na jednym zajęciu. Choć nauka tej umiejętności przychodzi z trudem, to warto ją szkolić, bowiem okazuje się ona niezbędna w dorosłym życiu. Doskonałym narzędziem do nauki koncentracji są właśnie kolorowanki. Zależnie od wzoru kolorowanki dziecko może tez zyskiwać nową wiedzę o świecie. Mogą to być rozmaite zwierzątka, pojazdy czy budowle. Jeżeli maluch interesuje się tym, co koloruje, czynność ta sprawia mu jeszcze więcej radości. To też świetny sposób na naukę kolorów. Kolejną korzyścią jest możliwość wyciszenia i zredukowania stresu.

Kolorowanki dla dorosłych

W ostatnich latach prawdziwym przebojem stały się nie tylko kolorowanki dla dzieci, ale i dla dorosłych. Produkty takie często bywają nazywane kolorowankami antystresowymi. Już w samym określeniu kryje się ich główne zadanie. Są one doskonałym sposobem na odzyskanie równowagi. Odpoczywamy, a jednocześnie nasze obie półkule pracują, dzięki czemu wciąż się rozwijamy. Badania wykazują, że już nawet kilka minut kolorowania dziennie może w znacznym stopniu zredukować poziom stresu. Ćwiczenie motoryki ma bardzo duże znacznie nie tylko u dzieci, ale również u osób starszych. Właśnie dlatego kolorowanki w sposób szczególny polecane są dla seniorów. Kolorowanki są też świetnym wyborem dla osób borykających się z lękiem. Nie możesz zasnąć, a myśl o przytłaczających Cię obowiązkach zdaje się ciągle Ci towarzyszyć? Nawet w takich przypadkach zbawienne może okazać się skupienie choć chwilę na czymś innym. Kolorowanie pomoże Ci się wyciszyć i przynajmniej na jakiś czas odpędzi uporczywe myśli.