Kupujesz skaner? Sprawdź, na co zwracać uwagę

skaner

Teoretycznie we współczesnych biurach coraz częściej wykorzystywane są głównie materiały cyfrowe — zdjęcia, książki, dokumenty, broszury. W praktyce jednak skaner to niezbędne wyposażenie biura. Przydaje się on m.in. do archiwizowania cyfrowego dokumentów analogowych. Dowiedz się, na jakie kwestie zwrócić uwagę, dokonując zakupu nowego skanera.

Skaner do zastosowania biurowego

Proces digitalizacji polega na nadawaniu zdjęciom, książkom, dokumentom i innym analogowym materiałom cyfrowej postaci. W takich sytuacjach niezbędny okazuje się skaner. Przydatny jest również wówczas, gdy niezbędne jest szybkie przesyłanie treści dokumentu, który posiadamy w wersji analogowej. Wówczas wystarczy zeskanować dokument, przygotować plik i przesłać kopię w wiadomości elektronicznej. Jak się zatem okazuje, skaner może okazać się niezbędny w różnorodnych okolicznościach, a w większości biur użytkowany jest niemal codziennie.

Jak wybrać idealny skaner do biura?

Jeśli planujesz zakup nowego skanera do biura, przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na parametry, którymi się wyróżnia.

Układ optyczny to serce każdego skanera. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zwrócić uwagę właśnie na ten element. W przypadku skanerów mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi typami takich układów. Jednym z nich jest układ CCD. W urządzeniach z układem CCD do przetwarzania dokumentów analogowych na postać cyfrową wykorzystywana jest lampa fluorescencyjna z zimną katodą. Rolę elementu światłoczułego odgrywa matryca CCD (taka sama jak w przypadku kamer lub aparatów cyfrowych). Minusem tego rodzaju skanerów jest fakt, iż lampa przed rozpoczęciem pracy wymaga rozgrzania, przez co należy nieco odczekać przed użyciem. Dodatkowo w porównaniu ze skanerami CIS modele CCD cechują się dużą konsumpcją energii elektrycznej oraz znacznie większymi gabarytami. Z drugiej strony to właśnie skanery CCD wyróżniają się świetnym odwzorowaniem barw i bardziej naturalnymi przejściami tonalnymi. Skanery CCD nadają się do zastosowania domowego, amatorskiego użytku lub też skanowania kilkudziesięciu dokumentów dziennych.

Skanery z układami CIS działają za sprawą światła emitowanego przez diody LED w podstawowych kolorach — czerwonym, żółtym i zielonym. Cechują się niskim zużyciem prądu i nie wymagają osobnego zasilacza, ponieważ wystarczające jest zasilanie z portu USB. Nie posiadają układu luster i soczewek co odróżnia je od modeli CCD. Odbijany obraz jest przetwarzany bezpośrednio przez układ światłoczuły. Niestety również i skanery CIS mają swoje wady. Przede wszystkim cechują się słabszą wiązką światła emitowanego przez diody LED, co sprawia, że skanowany dokument musi ściśle przylegać do powierzchni urządzenia. To z kolei odpowiada za słabszy kontrast, mniejszą jasność i gorszą jakość przejść tonalnych w porównaniu z modelami CCD. Skanery CIS są idealne dla osób, które skanują wiele dokumentów tekstowych. Sprawdzą się w biurach, gdzie liczy się szybkość pracy i natychmiastowa gotowość do działania.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.