Papier do plotera – jaki papier wybrać?

Ploter i papier do plotera – rodzaje i zastosowanie

W profesjonalnej nomenklaturze ploter bywa nazywany peryferyjnym urządzeniem komputerowym. Jego przeznaczeniem jest obróbka płaskich materiałów o znacznej powierzchni. Nazwa plotera wywodzi się od angielskiego słowa plot, które tłumaczymy jako rysować. Jest to związane z pierwotnym przeznaczeniem plotera, jakim jest nanoszenie obrazów na papier. Obecnie urządzenia są przystosowane także m.in. do grawerowania oraz wycinania. Plotery wykorzystujemy w różnych dziedzinach. Najczęściej z tego typu urządzeń korzystają agencje reklamowe, architekci, geodeci czy poligrafowie. Jeżeli rozejrzysz się podczas spaceru albo swojej drogi do pracy, najprawdopodobniej zobaczysz element, który powstał przy użyciu plotera. Może to być np. baner, tablica reklamowa, billboard, szyld, plakat czy mapa. Plotery można podzielić na kilka kategorii, w tym ze względu na ich funkcję, budowę, a także technikę druku.

Podział ploterów ze względu na budowę:

  • plotery płaskie – działają na płaskim materiale;
  • plotery bębnowe – pracują na materiale nawiniętym na rolki i przesuwanym przy pomocy specjalnego bębna.  

Podział ze względu na pełnioną funkcję:

  • plotery drukujące – to zdecydowanie najpopularniejsze modele, które służą do druku wielkoformatowego np. plakatów i banerów;
  • plotery grawerujące – wycinają wzory w dwóch albo trzech wymiarach, działają na twardych materiałach np. na szkle. Przy ich pomocy tworzone są np. matryce.
  • plotery tnące – wycinają formy w miękkich materiałach; przeważnie wykorzystywane do tworzenia naklejek i etykiet.

Dodatkowo wymienione powyżej rodzaje można podzielić na kolejne podkategorie. Warto widzieć, że plotery drukujące rozróżniamy ze względu na technikę druku m.in. na atramentowe, laserowe, termiczne czy solwentowe.

Jak wybrać papier do plotera?

Jednym z najważniejszych elementów papieru do plotera jest jego gramatura. Czym ona właściwie jest? W potocznym znaczeniu można by określić ją również gęstością albo grubością papieru. Jeżeli szukasz papieru do tworzenia wzorników i map albo do nanoszenia projektów architektonicznych, znakomicie sprawdzi się papier o gramaturze 80 g/m2 albo 90 g/m2. Jest to standardowa grubość papieru w roli. W przypadku druku zaproszeń albo winietek dla gości potrzebny jest już materiał o większej gęstości. Gramatura od ok. 150 do 315 g/m2 oznacza karton, natomiast materiał powyżej tej gęstości uznawany jest za tekturę. Poszczególne egzemplarze różnią się pomiędzy sobą m.in. stopniem nasycenia bieli oraz rodzajem wykończenia. Jeżeli nie masz pewności, który model kupić, warto poprosić o radę sprzedawcę, który z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiedni papier do plotera.

Rodzaje rolek papierów do plotera:

  • papier do ploterów: długość 50 m, tulejka 50mm
  • papier w roli: długość 100 m, tulejka 76 mm
  • papier w rolce: długość 175 m, tulejka 76 mm

Standardowe szerokości papieru w roli: 297mm, 420mm, 594mm, 610mm, 841mm, 914mm, 1067mm.

Papiery dostępne w gramaturach 80 g/m2 oraz 90 g/m2

Jeżeli poszukujesz innych Urządzeń biurowych, może ten artykuł Ci pomoże –

Urządzenia biurowe – czy to dobry pomysł na prezent?