Przewodnik po rodzajach ołówków

Każdy inaczej rozpoczyna swoją przygodę ze szkicowaniem. Niektórzy chwytają pierwszy lepszy ołówek, z kolei inni muszą najpierw zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi wariantami. Nie ma tu jednej prawidłowej metody, ale z pewnością wybór może ułatwić znajomość artykułów papierniczych. Z naszego krótkiego przewodnika dowiesz się m.in. jakie są rodzaje ołówków oraz jak prawidłowo odczytać miękkość grafitu.

Sprawdzone ołówki rysunkowe

Dla niektórych najlepszym narzędziem do rysowania jest węgiel, ale znacznie więcej osób preferuje ołówki. Jednak bardzo często pojawia się pytanie, jaki ołówek wybrać? Przed ostatecznym zakupem warto poznać podstawowe typy ołówków do rysowania.

  • Ołówki grafitowe – posiadają wiele wariantów, dzięki którym można dokładnie dopracować wszelkie detale.
  • Ołówki węglowe – używane przede wszystkim do tworzenia szkiców oraz do cieniowania.
  • Ołówki mechaniczne – wykorzystywane zwłaszcza do tworzenia szybkich szkiców. Precyzyjnie tworzą ostre linie.
  • Ołówki kolorowe – przeważnie posiadają te same właściwości, co ołówki grafitowe.

Rodzaje ołówków grafitowych

Ponieważ ołówki grafitowe cieszą się zdecydowanie największym powodzeniem, skupimy się jeszcze trochę na ich dodatkowej klasyfikacji. Ołówki grafitowe powstają z mieszaniny grafitu oraz gliny. Im więcej pierwszego składnika, tym bardziej miękki i ciemny ołówek. Jeżeli natomiast przeważa glina, ołówki są twardsze i jaśniejsze. Wśród ołówków grafitowych wyróżniamy:

9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, HB, F, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B.

Skala B wskazuje na miękkie i czarne ołówki, natomiast skala H określa twarde i lekkie akcesoria. Ołówki F i HB określane są mianem ołówków o średniej twardości. Nadają się one zarówno do pisania, jak i do rysowania i to właśnie one najczęściej wykorzystywane są w szkole. Znając już podstawowy podział ołówków, z łatwością wybierzesz najlepszy dla siebie wariant. W naszym sklepie papierniczym online znajdziesz całą skalę twardości akcesoriów do rysowania. Dobrym wyborem są także zestawy artystyczne, które zawierają starannie wyselekcjonowane produkty. W ten sposób od razu zyskujesz zarówno narzędzia do pracy, jak i eleganckie pudełko, w którym możesz bezpiecznie schować ołówki.