Jaki papier do drukarki wybrać? Rodzaje papieru do druku

Gramatura, grubość, a także format – to zaledwie kilka spośród wielu parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie papieru. Najważniejszym pytaniem przy wyborze papieru jest to, co zamierzasz na nim drukować? W dzisiejszym artykule znajdziesz praktyczne porady, które ułatwią Ci zakup idealnego papieru.

Parametry papieru – na co zwrócić uwagę?

Każdy rodzaj papieru posiada konkretną specyfikację. Poszczególne cechy świadczą m.in. o grubości, formacie oraz gładkości kartek. Poniżej znajdziesz zestaw najważniejszych parametrów papieru, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

 • Gramatura – informuje o wadze arkusza papieru. Gramatura jest wyrażana w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Papier o niskiej gramaturze jest elastyczny, z kolei wysoka gramatura świadczy o sztywności kartek. Standardowy papier biurowy posiada gramaturę wahającą się od 80 do 100 g/m2. Papier o wysokiej gramaturze jest wykorzystywany m.in. do drukowania dyplomów. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup papieru o wysokiej gramaturze, sprawdź czy Twoja drukarka sobie z nim poradzi.
 • Grubość – choć wydawać by się mogło, że jest tożsama z gramaturą, to jednak właśnie dzięki grubości papieru dowiesz się, jak kartka reaguje na zaginanie. Im wyższa wartość, tym większa odporność papieru na zaginanie. Wartość jest mierzona w mikronach, a grubość standardowego papieru do ksero wynosi ok. 110 mikronów.
 • Gładkość – bywa także nazywana szorstkością papieru. To parametr informujący o stopniu nierówności powierzchni. Im papier jest gładszy, tym wydruk wychodzi wyraźniejszy.
 • Klasa – świadczy o jakości, która objawia się poprzez odcień bieli papieru. Im kartki są jaśniejsze, tym lepszą jakość posiadają. Najbielsze są kartki o klasie A, następnie sytuuje się klasa B, a na końcu klasa C.
 • Format – a więc wielkość albo inaczej wymiary papieru. Do większości drukarek nadaje się papier w formacie A4 (210×297 mm). Druk na innych kartach jest najczęściej możliwy na specjalistycznych urządzeniach.
 • Nieprzeźroczystość – jest określana w procentach i oznacza stopień, w jakim papier wchłania światło. Im wyższa wartość, tym kartka absorbuje mniej światła. Papier o niskim wskaźniku przeźroczystości nie nadaje się do druku dwustronnego.

Jaki papier do drukarki?

Wiemy już, jakie rodzaje parametrów posiada papier. Kolejną ważną kwestią jest dostosowanie kartek do typu drukarki. Jaki papier nadaje się do drukarki igłowej, laserowej i atramentowej?

 • Drukarka igłowa – wykorzystywana zwłaszcza w biurach, a wszystko za sprawą niskich kosztów eksploatacji. Papier do drukarki igłowej posiada charakterystyczne perforacje i jest dedykowany specjalnie do tego rodzaju sprzętu. Ponadto papier do drukarek igłowych składa się z dwóch warstw, dzięki czemu możliwy jest równoczesny wydruk oryginału oraz kopii. Szeroki wybór papierów do drukarki igłowej znajdziesz m.in. w ofercie marki Emerson.
 • Drukarka atramentowa – przy dwustronnym wydruku gramatura papieru nie powinna być mniejsza nić 80 g/m2. Przy niższej gramaturze nie dość, że wydruk będzie prześwitywał, to sam papier może łatwo spowodować zacięcie się drukarki.
 • Drukarka laserowa – warto sięgnąć po papier przystosowany specjalnie do czarno-białego albo kolorowego wydruku. W drukarkach laserowych istotną rolę odgrywa wysoka jakość druku, dlatego najczęściej polecany jest papier o gramaturze od 80 do 120 g/m2.

Przy zakupie kartek możesz spotkać się z pojęciem papieru uniwersalnego. Tym mianem najczęściej jest określany papier biurowy o gramaturze 80 g/m2. Jednak zgodnie z opiniami ekspertów wcale nie jest to najlepsze wyjście. Co prawda papier uniwersalny może być stosowany zarówno do drukarek atramentowych, jak i laserowych, ale nie jest w pełni przystosowany do żadnej z nich. Urządzenie atramentowe wydrukuje zdjęcie, ale przy takiej gramaturze papieru z pewnością nie będzie ono zachwycało najwyższą jakością. Lepiej więc uważać na hasła głoszące, że istnieje jeden uniwersalny papier, który nadaje się do każdego rodzaju wydruku.

Papier specjalistyczny – jakie są niestandardowe rodzaje papieru?

Na rynku artykułów papierniczych dostępnych jest sporo typów papieru przeznaczonych nie tylko do drukowania tekstów, ale i zdjęć, ulotek czy katalogów. Przy niestandardowych wydrukach warto postawić na papiery specjalistyczne.

 • Papier fotograficzny – gramatura papieru do zdjęć wynosi od 115 do 450 g/m2. Według opinii specjalistów papier o gramaturze powyżej 230 g/m2 zapewnia wysoką jakość zdjęć. Przy zakupie papieru do zdjęć należy wziąć pod uwagę nie tylko gramaturę, ale i powłokę i sposób wykończenia papieru. W tej kategorii wyróżniamy papier matowy, satynowy (półmatowy), z lekkim połyskiem oraz z wysokim połyskiem. Ponadto papier fotograficzny jest dostępny w różnych formatach.
 • Papier artystyczny – posiada wysoką gramaturę, która osiąga 400 g/m2. Jest nieprzeźroczysty, a jego grubość może wynosić nawet 200 mikronów. Papier artystyczny jest dostępny w różnych formatach, kolorach oraz typach wykończenia.
 • Papier samoprzylepny – stosowany m.in. do drukowania etykiet, naklejek i winietek. Jedna warstwa papieru jest pokryta klejem oraz folią albo papierem zabezpieczającym. Dostępny w formie klasycznych arkuszy, a także specjalnie przygotowanych form.

Znając najważniejsze parametry papieru, znacznie łatwiej jest wybrać idealny wariant. Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu papierniczego online, w którym znajdziesz niezwykle szeroki wybór produktów.