Papier do rysowania – jaki wariant wybrać?

Każdy, kto miał do czynienia z rysunkiem, doskonale wie, że ważną rolę odgrywa wybór odpowiedniego papieru. Znaczenie ma nie tylko jego format, ale również faktura i gramatura. Jaki rodzaj papieru najlepiej nadaje się dla osób początkujących, a jaki jest wybierany przez profesjonalnych artystów? Dzisiaj zdradzamy tajniki papieru idealnego.

Gramatura i faktura papieru

Papier posiada swoją gramaturę, jednak co kryje się pod tą nazwą? Jest to masa papieru podana w gramach na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym grubszy papier. Właśnie dlatego produkty o wysokiej wartości najczęściej wybierane są do malowania. Możesz mieć wówczas pewność, że materiał nie zamoknie i bez problemu przyjmie pigment. Natomiast do tradycyjnego szkicowania wystarczający jest papier o gramaturze 90 g/m2. Mianem faktury papieru określamy sposób jego wykończenia. Może być zarówno gładki, jak i chropowaty. W tym przypadku ostateczny wybór podyktowany jest w sposób szczególny indywidualnymi preferencjami. Jednak przeważnie dla osób początkujących poleca się zwłaszcza papiery o gładkim wykończeniu. Przy wyborze papieru zaczynamy dostrzegać jak wiele rozmaitych odcieni może mieć biel. Może wpadać zarówno w żółte, jak i beżowe czy szare tony. Podobnie, jak w przypadku faktury, w tej kwestii również najważniejsze znaczenie mają osobiste upodobania.

Jaki papier jest najlepszym wyborem?

Do każdej techniki artystycznej nadaje się inny papier. Możesz skorzystać z tradycyjnej biurowej ryzy, ale odpowiedni rodzaj papieru dodatkowo podkreśli walory Twojej sztuki. Wszystkie potrzebne warianty znajdziesz w naszym sklepie papierniczym w Warszawie oraz w sklepie online. Do szkicowania bardzo dobrze nadaje się papier szary. Często sprzedawany jest on w dużym formacie, dzięki czemu możesz tworzyć imponujące dzieła. Ważną pozycję na rynku zajmują także papiery do akwareli i papiery do pasteli. Oba produkty charakteryzują się wysoką gramaturą, która rozpoczyna się od 160 g/m2. Zwłaszcza papier do akwareli wyróżnia się gramaturą na poziomie 200 g/m2, a nawet 400 g/m2. Tego typu papiery są dość sztywne, dobrze przyjmują pigmenty, a do tego umożliwiają płynne malowanie. Od wartości 400 g/m2 rozpoczynają się też profesjonalne papiery malarskie. Warto wymienić także papier kredowy, który świetnie nadaje się do druków, ale nie sprawdzi się w przypadku rysowania ołówkiem czy długopisem.