Wyprawka dla pierwszoklasisty – jaki piórnik wybrać?

Kategoria: piórnik

Pierwszy dzień szkoły jest wyjątkowym czasem w życiu każdego dziecka. Jako rodzice pragniemy, by maluch jak najlepiej odnalazł się w nowym środowisku. Pierwszak poznaje rówieśników, aklimatyzuje się w szkole, a przy tym przyswaja sporo wiedzy. Bardzo ważne jest, aby zapewnić uczniowi warunki, w których będzie mógł się dobrze rozwijać. Istotną rolę odgrywa także starannie skompletowana wyprawka, której niezbędnym elementem jest piórnik.

Rodzaje piórników

Piórnik stanowi jeden z najważniejszych elementów wyprawki szkolnej każdego pierwszoklasisty. Wybór odpowiedniego modelu może być podyktowany rozmaitymi kryteriami, wśród których dominują jednak względy praktyczne i estetyczne. Piórnik powinien spełniać przypisaną mu rolę, ale tak samo istotne jest, aby podobał się dziecku. Dzięki temu maluch zdecydowanie chętniej będzie sięgał po akcesoria papiernicze. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje piórników. Z pewnością kryje się pośród nich ten jeden wyjątkowy, który oczaruje Twojego pierwszoklasistę.

  • Saszetka – do kategorii saszetek zaliczamy też piórniki tuby czy kosmetyczki. Cechą wspólną wszystkich modeli jest pojemna komora główna, w której pomieszczą się wszystkie akcesoria. Nie jest to jednak dobry wybór dla dziecka, które ma problem z utrzymaniem porządku.
  • Rozkładany z wyposażeniem – występuje w jednopoziomowej i kilkupoziomowych wersjach. Ułatwia zachowanie porządku i pozwala na kontrolowanie jego zawartości.

Co powinien zawierać piórnik?

Jeżeli decydujesz się na zakup piórnika tuby albo pudełka i samodzielnie chcesz skompletować przybory szkolne, może przydać Ci się mała ściąga. Poniżej znajdziesz krótką listę akcesoriów potrzebnych pierwszoklasiście.

Kredki – maluchy uczą się i poznają świat poprzez zabawę, której integralną częścią jest rysowanie. Dla pierwszoklasistów polecane są zwłaszcza kredki ołówkowe oraz kredki świecowe.

Flamastry – są trwalsze od kredek, a przy tym posiadają nasycone kolory, za którymi przepada większość dzieci.

Ołówek – nauka pisania jest żmudnym procesem, podczas którego zdarzają się liczne błędy. Maluchy uczą się kreślenia liter i tworzenia szlaczków właśnie przy pomocy ołówka, którego efekt można zawsze skorygować.

Temperówka i gumka do ścierania – to kolejne akcesoria, które bardzo przydają się przy nauce pisania. Najlepiej sprawdza się praktyczna temperówka z pojemnikiem. Wygląd gumki do ścierania może być dostosowany do upodobań dziecka. Znajdziesz modele przypominające np. owoce albo zwierzaki.

Klej i nożyczki – pierwszaki tworzą bardzo dużo wyklejanek, do których niezbędne są nożyczki oraz klej. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrane akcesoria były dostosowane do wieku dziecka. Obecnie bez większego problemu znajdziesz też nożyczki stworzone z myślą o leworęcznych osobach.

Farbki – bywają przechowywane w piórniku, ale również poza nim. Pierwszoklasiści najczęściej korzystają z farbek plakatowych.

Linijka – maluchy w pierwszej klasie zaczynają rysować podstawowe figury geometryczne, dlatego linijka należy do wyposażenia obowiązkowego.