Podnóżki, czyli jak zapewnić sobie komfort pracy przy biurku?

podnóżek

Właściwe wyposażone stanowisko pracy powinno zapewniać maksimum wygody pracownikowi. Wielogodzinna praca przy nieodpowiednio dobranym biurku i krześle może być bardzo niekomfortowa, a po pewnym czasie przyczynia się nawet do poważnych problemów ze zdrowiem. Co więcej, prawidłowe wyposażenie biura powinno składać się nie tylko z mebli i sprzętów elektronicznych, ale także dodatkowych akcesoriów, które wpływają na efektywną i komfortową pracę. Możemy do nich zaliczyć m.in. podnóżek.

Chociaż praca przy komputerze nie jest zaliczana do tzw. pracy w szkodliwych warunkach dla zdrowia, to z całą pewnością codzienne wielogodzinne siedzenie przy biurku może być uciążliwe, a nawet szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też każdy pracodawca, zatrudniający pracowników realizujących swoje obowiązki przy komputerze, powinien zadbać o to, by ich stanowiska pracy były komfortowe. Jest zobligowany do tego m.in. przez przepisy prawa.

Kiedy należy wyposażyć stanowisku pracy przy biurku w podnóżek?

Pracodawca powinien wyposażyć stanowisko pracy przy biurku w podnóżek przede wszystkim w sytuacji, gdy zostanie o to poproszony przez pracownika. Powinien to zrobić również wówczas, gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze.

Pracodawca powinien pamiętać, że prośba pracownika o podnóżek, który ma mu zapewnić lepsze warunki pracy, jest dla niego wiążąca, co wynika m.in. z rozporządzenia MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Ustawodawca określa nawet szczegółowe wymagania co do podnóżka. Zgodnie z nimi kąt nachylenia podnóżka powinien wynosić 0°÷15°, a jego wysokość musi być dopasowana do potrzeb wynikających z preferencji konkretnego pracownika. Co więcej, powierzchnia nie powinna być śliska, a sam podnóżek nie powinien przesuwać się po podłodze podczas użytkowania. Odpowiednio dobrany podnóżek wpłynie na komfort codziennej pracy, co bezpośrednio przełoży się na efektywność działań.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.