Rodzaje drukarek biurowych

drukarka atramentowa

Drukarka to jeden z najważniejszych sprzętów we współczesnych biurach. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów drukarek. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Główne rodzaje drukarek wykorzystywanych w biurach

Drukarki wykorzystywane w biurach (a także domach) możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • drukarki laserowe
  • drukarki atramentowe
  • drukarki igłowe

Każdy z tych rodzajów cechuje się pewnymi zaletami, które mogą okazać się przydatne podczas regularnego użytkowania drukarek.

Drukarki laserowe są najpopularniejsze. W zależności od pojemności kasety z tonerem umożliwiają wydruk od 1500 do 8000 stron. Drukowanie laserowe jest możliwe poprzez rozgrzewanie tonera w proszku na papierze przy pomocy wałków grzewczych, które rozgrzewają się do ok. 160°C. Drukarki biurowe najczęściej pracują dzięki stałemu połączeniu z siecią. Powinny być wyposażone również w moduł dupleksu. Drukarki do zastosowań sieciowych drukują ok. 30 stron na minutę przy cyklu miesięcznym 50000 stron. Koszt drukarki laserowej do zastosowania biurowego standardowo wynosi ok. 1500 zł.

Drukarki atramentowe kuszą przede wszystkim swoją ceną. Jednak niezbędne będą dodatkowe akcesoria biurowe, takie jak tusz, który musi być regularnie dokupowany, co może podwyższyć koszty użytkowania. Wydruk atramentowy jest nieco mniej opłacalny niż laserowy, ponieważ standardowe pojemniki wystarczają na wydrukowanie kilkuset stron. Istnieją jednak modele wyposażone w bardzo duże wkłady z tuszem. Niestety są nieco droższe od standardowych drukarek atramentowych. Ich wydajność jednak jest znacznie lepsza w porównaniu z urządzeniami sieciowymi. Zapewniają również doskonałą jakość wydruku zdjęć i broszur. Drukarki atramentowe umożliwiają drukowanie zarówno na standardowym papierze, jak i innych nośnikach, takich jak papier fotograficzny czy karton. Co ważne, drukarki atramentowe mogą być wielofunkcyjne, oferując również skanowanie i kserowanie.

Drukarki igłowe powoli odchodzą już w zapomnienie, ale wciąż niektórzy wykorzystują je do tworzenia wydruków na papierze ciągłym. Ich głównym minusem jest bardzo głośna praca. Działają podobnie jak maszyna do pisania: maleńkie igły uderzają w taśmę barwiącą, nanosząc na papier barwnik. Ich zaletą jest przede wszystkim niski koszt eksploatacji oraz wydajność podczas wydruku ciągłego — ok. 1500 wierszy na minutę.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.