Rodzaje papieru do drukarki

Zwykle nie zastanawiamy się długo nad wyborem papieru do drukarki. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio dobrany papier może niekorzystnie wpłynąć na jakość wydruków, a nawet stan techniczny drukarki. Przed dokonaniem zakupu warto więc zwrócić uwagę na gramaturę, kolor i połysk papieru, stosowanego w biurze.

rodzaje papieru do drukarek

Najpopularniejsze rodzaje papieru do drukarki

Wśród papieru do drukarek wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje, najczęściej stosowane w biurach:

  • Papier uniwersalny — cechuje się stosunkowo niską ceną, stąd też jest najczęściej stosowany w drukarkach firmowych. Może być wykorzystywany zarówno do drukowania dokumentów, jak i kopiowania. Nadaje się do zastosowania w drukarce atramentowej i laserowej. Jest powszechnie dostępny, można go kupić w większości sklepów zapewniających artykuły biurowe dla firm.
  • Papier do druku atramentowego — to rodzaj, który powinien być stosowany przede wszystkim w drukarkach atramentowych. Cechuje się odpowiednią strukturą, gwarantującą dokładne wnikanie tuszu w papier oraz szybkie wysychanie.
  • Papier do druku laserowego — stosowany jest w drukarkach laserowych.
  • Papier do druku igłowego — to specyficzny rodzaj papieru o specjalnej perforacji. Posiadając w biurze drukarkę igłową, powinniśmy stosować wyłącznie papier do druku igłowego.

Oprócz powyższych najczęściej wykorzystywanych rodzajów papierów, warto wspomnieć również o papierze fotograficznym, który nadaje się do drukowania zdjęć (nie wywoływania). Coraz częściej w firmach pojawia się potrzeba wydrukowania zdjęcia czy grafiki, co nie byłoby możliwe bez odpowiedniego papieru fotograficznego. Dostępny jest papier foto zarówno do drukarek atramentowych, jak i laserowych. To od modelu drukarki w dużej mierze zależy rodzaj papieru.

Na rynku dostępny jest również papier specjalistyczny, stosowany do drukowania plakatów, dyplomów, zaproszeń itd. Cechuje go stosunkowo wysoka cena, jednak najczęściej wykorzystywany jest tylko przy okazji wyjątkowych wydarzeń.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.