Rodzaje pasteli – jakie pastele do nauki rysowania wybrać?

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z rysowaniem, ale zastanawiasz się, jakie pastele wybrać? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o pastelach.

Pastele suche i olejne – czym się od siebie różnią?

Naukę rysowania pastelami warto zacząć od lepszego poznania produktu, z którym będziesz miał do czynienia. Dzięki temu będziesz mógł wybrać rodzaj pasteli, który w pełni Ci odpowiada. Niektóre pastele lepiej sprawdzają się przy tworzeniu pejzaży, z kolei inne polecane są do portretów albo abstrakcji. Znane są różne podziały, jednak najłatwiej jest rozdzielić pastele ze względu na ich konsystencję. Wyróżniamy więc pastele suche oraz olejne.

Pastele suche – składają się z kredy, pigmentu oraz spoiwa w zmiennych proporcjach. Suche pastele często są wykorzystywane w szkołach. Łatwo się nimi rysuje, ale równie prosto jest się nimi pobrudzić. Suche pastele świetnie rozmazują się na papierze, co dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą. W obrębie suchych pasteli wyróżnia się pastele miękkie, pastele twarde oraz pastele w kredce. Dwa pierwsze rodzaje różnią się od siebie zawartością poszczególnych składników.

  • Pastele miękkie – wyróżniają się niewielką ilością spoiwa, w związku z czym ich konsystencja jest dość sypka i delikatna. Świetnie nadają się do tworzenia tła. Przy ich pomocy osiągniesz efekt przenikania kolorów, który jest typowy dla malarstwa. Można je swobodnie rozcierać na kartce. Nie jest to jednak najlepszy wybór do tworzenia precyzyjnych detali.
  • Pastele twarde – w związku z większą zawartością spoiwa posiadają zwartą konsystencję i nie są tak delikatne jak pastele miękkie. Dzięki sztywnej formie można je ostrzyć i wykorzystywać jak tradycyjne kredki. Znakomicie nadają się do tworzenia detali oraz precyzyjnych linii. Znacznie rzadziej są wykorzystywane do rysowania tła.
  • Pastele w kredce – nazywane zwyczajowo kredkami pastelowymi. Ze względu na wygodną formę są polecane dla początkujących osób. Posiadają drewnianą oprawę, wewnątrz której umieszczony jest właściwy wkład.

Pastele olejne – bywają nazywane także pastelami tłustymi. Formę spoiwa pełni w nich olej. Ponadto w składzie pasteli olejnych znajdują się pigmenty, glinka oraz wosk. Ze względu na swoją konsystencję oraz efekty pastele olejne stanowią produkt pośredni pomiędzy kredkami i farbami. Nie kruszą się i nie są łamliwe, dzięki czemu są wygodne w użyciu. Mogą być swobodnie wykorzystywane na różnych powierzchniach. Nadają się zarówno do rozcierania i tworzenia tła, jak i do rysowania detali.

Jak malować pastelami?

Tworzenie pastelami jest nazywane zarówno malowaniem, jak i rysowaniem. Oba nazewnictwa są poprawne, bowiem sama technika znajduje się na pograniczu różnych dziedzin. Ponadto zależnie od rodzaju pasteli mówi się zarówno o kredkach, ołówkach, jak i farbach pastelowych. Nie ma natomiast zgodności w tym, z jakich czasów pochodzi technika pastelu. Niektórzy historycy upatrują jej początków już w malarstwie jaskiniowym, z kolei inni są przekonani, że prawdziwe pastele powstały dopiero w renesansie. Pewne jest natomiast, że pastele pozwalają na dużą swobodę twórczą. Umożliwiają tworzenie luźnych szkiców, nastrojowych pejzaży, a także szczegółowych portretów. Ponadto pastele dobrze prezentują się zarówno na papierze, jak i na płótnie. Gotowe prace wykazują się znaczną trwałością. Należy im jednak zapewnić odpowiednie warunki. Pastele źle reagują na wysoką wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Obrazy najlepiej więc przechowywać w suchym pomieszczeniu o stałej temperaturze. To zapewni ochronę przed wilgocią. Pozostaje jeszcze pytanie, jak uchronić pastele przed obrażeniami mechanicznymi? Jeżeli chcesz utrwalić swoje dzieło, pokryj je delikatną fiksatywą, która zwiększy trwałość obrazu.

Jakie pastele wybrać?

Tak naprawdę to od Ciebie zależy, na jaki rodzaj pasteli się zdecydujesz. Wiele różnorodnych wariantów znajdziesz w naszym sklepie papierniczym online. Zestaw Mungyo MP-48 składa się z aż 48 suchych pasteli. Przy ich pomocy stworzysz niezwykłe dzieła. Pastele znakomicie sprawdzają się zarówno w rękach profesjonalistów, jak i początkujących. Produkty posiadają przemyślany czworokątny kształt, dzięki czemu nadają się do rysowania szczegółów, ale także do rozcierania i mieszania z innymi farbami. Jeżeli szukasz sprawdzonych pasteli olejnych, koniecznie zwróć uwagę na zestaw Gioconda. Komplet składa się z 24 kolorów, które doskonale się między sobą łączą, tworząc całkiem nowe odcienie. Jeszcze więcej propozycji znajdziesz w naszym sklepie.