Rodzaje tuszów do drukarek

Jakość tuszu do drukarki ma duży wpływ na pracę urządzenia oraz estetykę wydruku. Zaleca się stosowanie oryginalnych tuszy, które gwarantują znacznie lepszy wygląd drukowanych dokumentów, a oprócz tego nie brudzą drukarki i nie rozpylają się na całym urządzeniu.

tusze do drukarek

Każdy profesjonalnych sklep z artykułami biurowymi oferuje kilka rodzajów tuszów, które powinny być dobrane adekwatnie do typu drukarki oraz specyfiki wydruków.

Rodzaj tuszów i ich właściwości

  • Tusze pigmentowe — stosowane są do drukowania kolorowych obrazów i zdjęć na zwykłym papierze lub na papierze ozdobnym. Szybko wchłaniają się i gwarantują bardzo dobrą jakość drukowanych obrazów. Świetnie odwzorowują kolory, zapewniając odpowiedni poziom ostrości. Cechują się stosunkowo atrakcyjnymi cenami.
  • Tusze barwnikowe — to nieco tańsze odpowiedniki tuszy atramentowych. Wykonywane są z wody, alkoholu oraz barwników. Są najczęściej wykorzystywane w drukarkach firmowych, w których najbardziej liczy się szybki czas drukowania oraz niskie koszty eksploatacji. Cechują się szybkich wchłanianiem w papier, co znacznie przyspiesza proces drukowania.
  • Tusze sublimacyjne — to jeden z najdroższych na rynku rodzaj tuszów atramentowych. Wyróżnia się zwiększoną gramaturą i gęstością. Najczęściej są wykorzystywane w przemyśle poligraficznym. Nadają się do nanoszenia nadruków na tekstylia, np. koszulki czy smycze do kluczy. Stosowane są też w druku transferowym.

Jak wybrać odpowiedni tusz?

Tusz powinien być dobrany przede wszystkim pod kątem specyfiki drukarki, jaką posiadamy. Należy również zastanowić się, jaka będzie specyfika wydruków wykonywanych w przyszłości. Nieco inny tusz należy wybrać w przypadku drukowania wyłącznie czarno-białych dokumentów, inny natomiast w przypadku dokonywania wydruków kolorowych zdjęć. Zawsze warto sięgać po oryginalne tusze, które nie tylko wpływają na jakość wydruków, lecz również będą mieć korzystny wpływ na drukarkę.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.