Różne rodzaje słuchawek do zastosowań domowych i biurowych

rodzaje słuchawek

Słuchawki służą nam nie tylko do odsłuchiwania muzyki. Bardzo często wykorzystujemy je również w pracy, prowadząc konwersacje ze współpracownikami czy kontrahentami lub odtwarzając wcześniej zarejestrowane nagrania. Akcesoria biurowe, takie jak słuchawki, powinny być dobierane bardzo starannie z uwzględnieniem kluczowych parametrów.

Jakie są rodzaje słuchawek?

  • Słuchawki zamknięte czy otwarte?

W przypadku tego rodzaju słuchawek różnica polega na dopasowaniu do ucha. Słuchawki otwarte nie przylegają szczelnie do kanału słuchowego, dzięki czemu ucho ma zapewnioną wentylację i przepuszczają zewnętrzny hałas. Niestety również otoczenie może słyszeć dźwięki dochodzące ze słuchawek. Ten rodzaj sprawdza się w przypadku domowego użytku oraz podczas słuchania w miejscach cichych, spokojnych.

Słuchawki zamknięte szczelnie zamykają kanał słuchowy, więc do ucha nie docierają niepożądane dźwięki z zewnątrz. Ograniczają wentylację kanału słuchowego. Nadają się do krótkiego użytkowania, ponieważ szybko męczą narząd słuchu. Mogą być używane w głośnych, zatłoczonych miejscach, czyli np. w biurach.

Kompromisowym rozwiązaniem w przypadku tych dwóch modeli jest konstrukcja półotwarta, która łączy w sobie zalety obu powyższych rozwiązań.

  • Słuchawki nauszne czy zauszne?

Słuchawki nauszne przylegają do małżowiny usznej od strony zewnętrznej, a głośniki połączone są pałąkiem. Mogą być zakładane na głowę z góry lub z tyłu głowy. Zapewniają dobrej jakości dźwięk i są mniej szkodliwe dla słuchu. Niestety cechują się też większymi rozmiarami, mniejszą mobilnością i koniecznością dopasowania pałąka do wielkości głowy użytkownika.

Słuchawki zauszne wyposażone są w specjalne haczyki, poprzez które słuchawki są zakładane na ucho (nie mają pałąka jak słuchawki nauszne). Bardzo dobrze trzymają się ucha, zapewniają dobrą jakość dźwięku i są mobilne.

  • A może słuchawki douszne?

Słuchawki douszne, czyli dokanałowe, umieszczane są wewnątrz kanału słuchowego. Najlepiej sprawdzają się podczas uprawiania sportu czy innych aktywności, ponieważ cechują się niewielkimi rozmiarami, są mobilne i dyskretne. Niestety zapewniają gorszej jakości dźwięk i mogą mieć niekorzystny wpływ na słuch.

  • Słuchawki z mikrofonem, czyli multimedialne

To rozwiązanie dla osób, które w swojej pracy potrzebują korzystania zarówno ze słuchawek, jak i mikrofonu. Są wygodne w użyciu, nie wymagają też zastosowania dodatkowego sprzętu.

  • Słuchawki bezprzewodowe lub przewodowe

Słuchawki bezprzewodowe można podłączyć do urządzenia bezprzewodowo – radiowo oraz poprzez moduł bluetooth. Ich główną zaletą jest oczywiście brak kabla oraz możliwość odejścia od źródła dźwięku (nawet o ok. 30 metrów), co gwarantuje swobodę ruchów podczas pracy. Słuchawki przewodowe, chociaż są ograniczone kablem, zapewniają lepszą jakość dźwięku, są mniej podatne na zakłócenia i dostępne w znacznie niższej cenie.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.