Sposoby na jesienną nudę – malowanie

Długie jesienno-zimowe wieczory są doskonałą porą na odkrycie nowego hobby. Nawet, jeżeli nie masz ochoty wychodzić z domu, czeka na Ciebie wiele możliwości. Domowe zacisze może od teraz stać się Twoją pracownią, w której będą powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Malowanie jest idealnym zajęciem dla osób w każdym wieku. To czynność, która polepsza koncentrację, rozwija zdolności manualne, a do tego pomaga wyciszyć się i zrelaksować. Niektórzy preferują pracę w samotności, ale malowanie może też stać się sposobnością do spędzenia czasu z całą rodziną.

Dlaczego warto malować?

Sporo osób rezygnuje z malowania w obawie przed oceną. Warto jednak pamiętać, że nie każdy musi tworzyć obrazy zawodowo. Malowanie ma przede wszystkim sprawiać radość. Doskonała technika nie jest tu wcale warunkiem koniecznym. To hobby, które przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim ułatwia koncentrację i poprawia ogólną motorykę. Masz problemy ze skupieniem się na jednej czynności? Sztuki plastyczne mogą Ci pomóc wykształcić tę umiejętność. Tworzenie obrazów jest też świetnym sposobem na wyrażenie swoich emocji. Czujesz jak ogarnia Cię gniew, a może Twoje serce przepełnia smutek? Przelanie swoich uczuć na papier czy płótno ma walory terapeutyczne i pozwala opanować i zrozumieć swoje emocje. Co będzie potrzebne Ci na początek? Na start wystarczy zwykły pędzel, kartka i plakatówki. Taki zestaw nie kosztuje więcej niż kilkanaście złotych, a może zapewnić Ci zajęcie na wiele długich wieczorów.

Od czego zacząć?

Początkowo wystarczy blok techniczny, pędzel i farbki. Z czasem możesz sam poczuć czy wolisz iść w stronę delikatnych akwareli czy nieco cięższych farb akrylowych. Malowanie obejmuje niezwykle wiele technik, dzięki czemu możesz mieć pewność, że z czasem trafisz na taką, która skradnie Twoje serce. Może zamiast malować obrazy wolisz ozdabiać przedmioty użytkowe? W takim przypadku znakomitym wyborem są farby do tkanin albo farby witrażowe. Niektórzy z kolei preferują tworzenie farbami w sprayu. Jeżeli malowanie jest sposobem na spędzenie czasu z dziećmi, najlepiej sprawdzą się farby, którymi można się pobrudzić. Idealnie nadadzą się np. farby do twarzy oraz farby do malowania palcami. Maluchy z pewnością będą zachwycone, że mogą dać upust swojej kreatywnej naturze.