Najważniejsze trendy biurowe 2023. Jak urządzić ergonomiczne biuro?

Niektóre z nich szybko odchodzą w zapomnienie, z kolei inne na stałe wpisują się do podstawowych zasad wielu firm – nowe trendy biurowe są nierozerwalnym elementem początku roku. Na jakie zmiany warto postawić w tym roku?

Podział na strefy

Znasz to drażniące uczucie, kiedy musisz napisać ważnego maila, ale słyszysz wyłącznie głosy plotkujących kolegów i nie potrafisz się skoncentrować? Podział na strefy ma na celu niedopuszczanie do tego typu sytuacji. Najprawdopodobniej niewiele osób jest w stanie utrzymać pełne skupienie przez cały czas pracy. Właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie pracownikom miejsc, w których będą mogli szybko i skutecznie odpocząć. Może warto pomyśleć o wyposażeniu pomieszczeń socjalnych w kilka dodatkowych foteli, a może obok ekspresu przyda się nowa kanapa? Nawet kilka minut spokojnego picia kawy we względnej ciszy i spokoju przynosi znacznie więcej korzyści niż popijanie napoju przy stanowisku pracy. W ostatnich latach coraz częściej stosowane jest również dzielenie przestrzeni w zależności od zadań. Przy pomocy ekranów wolnostojących można wyodrębnić miejsce przeznaczone specjalnie na konsultacje pomiędzy pracownikami albo rozmowy o projektach.

Hybrydowy model pracy

Jeszcze parę lat temu niewiele osób zastanawiało się nad możliwością pracy zdalnej. Sytuacja na świecie sprawiła, że nagle mnóstwo pracowników zostało wysłanych do home office. Obecnie sytuacja zdaje się wracać do normy i firmy powoli powracają do klasycznego modelu pracy w biurze. Zdarzają się jednak przedsiębiorstwa, które najwięcej korzyści dostrzegają w połączeniu obu modeli, czego efektem jest hybrydowy model pracy. To wariant, w którym pracownik kilka dni spędza w biurze, a kilka na pracy zdalnej. Sporo osób to właśnie system hybrydowy uważa za najbardziej komfortowy. Z pewnością posiada on wiele zalet, jednak często zapomina się o odpowiedniej ergonomii pracy zdalnej. Brak dostosowanego fotela czy biurka może szybko doprowadzić do bólu kręgosłupa czy powstania wady postawy. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa stworzenie dostosowanego do swoich potrzeb stanowiska pracy.

Ergonomiczne meble biurowe

Ten punkt jest ściśle powiązany z opisanym wcześniej hybrydowym modelem pracy. Jeżeli pracujesz w takim systemie, bardzo ważne, abyś także w domu miał komfortowe warunki pracy. Ergonomia mebli biurowych jest równie ważna w pracy stacjonarnej, jak i zdalnej. Jak zapewnić ergonomiczne warunki? Podstawą są odpowiednio dobrane meble. Obecnie najchętniej wybierane są meble biurowe o regulowanej wysokości. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że mogą być dostosowane do potrzeb różnych pracowników. Ponadto warto pamiętać o tym, że standardowe meble biurowe są dopasowane do osób o średnim wzroście, w związku z czym nie będą już wygodne dla niższych i wyższych pracowników. Koszt regulowanych mebli biurowych jest niewiele większy niż cena klasycznych mebli, za to ich zalety są zdecydowanie nie do przecenienia. Ergonomię pracy zapewni regulowany fotel obrotowy Zakynthos. To Ty decydujesz o ustawieniu wysokości krzesła, a także o stopniu odchylenia oparcia i ustawieniu zagłówka. Dzięki temu fotel może być w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.

Dbałość o środowisko naturalne

Z każdym rokiem rośnie nasza świadomość ekologiczna. Dzięki temu regularnie wdrażane są rozwiązania, które mają na celu m.in. zmniejszenie produkcji odpadów oraz oszczędność naturalnych zasobów. Od kilku lat stałym elementem każdego biura jest segregacja śmieci. Co jeszcze warto wprowadzić w swoim biurze? Wiele firm zaopatruje pomieszczenia socjalne w napoje oraz produkty spożywcze dla pracowników i gości. Dobrym pomysłem na zmniejszenie zużycia plastiku jest zastąpienie małych butelek z wodą dużym dystrybutorem wody. To jednorazowa inwestycja, która zwraca się już w przeciągu kilku miesięcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz kupować tańszą wodę w wielolitrowych baniakach, a zarazem zużywasz znacznie mniej plastiku. W tym roku szczególną uwagę zwraca się także na oszczędność papieru. Nie jest to wcale trudne zadanie, a najważniejszą rolę odgrywa w nim zmiana przyzwyczajeń. Wiele informacji można przekazać pracownikom drogą mailową albo za pośrednictwem innych nośników elektronicznych. Jeżeli już musisz coś drukować, stawiaj na drukowanie dwustronne. Ponadto możesz ponownie wykorzystać już zadrukowane strony.

Tegoroczne trendy biurowe zdają się mieć na celu przede wszystkim dobro pracowników oraz otaczającego nas świata. Wiele więc wskazuje na to, że staną się one nieodzowną częścią biurowego życia.