Zalety pasteli

Pastelami nazywamy zarówno technikę malarską i rysunkową, jak i wykorzystywane do niej narzędzie w formie kolorowego sztyftu. Początki popularności tej techniki sięgają XV wieku, natomiast jej największy rozkwit przypadł na przełom XIX i XX wieku. Przeważnie do tworzenia pastelami wykorzystuje się szorstką powierzchnię np. papier, płótno czy karton. Na farbę pastelową składa się pigment, kreda, gips oraz spoiwo. W zależności od proporcji powstają różne rodzaje pasteli. Wśród nich najpopularniejsze są pastele suche, olejne oraz wodne. Każdy rodzaj posiada swoje zalety i mankamenty. Zapraszamy na krótki przegląd pasteli. Po jego lekturze znacznie łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie wariant.

Pastele olejne

Pastele olejne są wykorzystywane do technik rysunkowo-malarskich. Spoiwem tego rodzaju farb jest olej lniany. Właśnie dlatego pastele olejne bywają nazywane farbą w formie kredki. Ich niewątpliwym atutem jest przyjemna kremowa konsystencja oraz nasycone kolory. Trzeba natomiast uważać na grubość podstawy. Zbyt cienki podkład może łatwo przesiąknąć oleistymi pastelami. Jest to technika polecana zwłaszcza osobom na zaawansowanym poziomie. Wszystko dlatego, że ewentualne błędy są trudne do zamaskowania. Za to przy użyciu pasteli olejnych nie pojawia się problem osypywania, jak w przypadku suchego wariantu. Ponadto wersja olejna łatwo może być łączona z farbami olejnymi.

Pastele wodne

Podobne właściwości do pasteli olejnych wykazują pastele wodne. Najważniejsza różnica dotyczy tego, że można je rozpuścić w wodzie. Również nadają się przede wszystkim do technik rysunkowo-malarskich. Ponadto do ich użycia nie są konieczne specjalne rozpuszczalniki, których wykorzystanie okazuje się czasem konieczne w przypadku pasteli olejnych. Wodne pastele posiadają gęstą konsystencję, którą możesz zmienić poprzez połączenie ich z wodą. Podobnie jak pastele olejne również najlepiej nakładać je na stosunkowo gruby podkład.

Pastele suche

Kolejnymi produktami odpowiednimi do technik rysunkowo-malarskich są pastele suche, zwane także pastelami miękkimi. Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj pasteli, wykorzystywany nawet w szkołach. Sucha odmiana jest tworzona poprzez połączenie pigmentu, spoiwa oraz wypełniacza. Dają one delikatny efekt. Ich barwy są niezwykle subtelne i najbardziej przypominają jasne odcienie kolorów, które potocznie określamy właśnie pastelami. Suche pastele dobrze sprawdzają się przy rozcieraniu, jednak ich minusem jest dość mocne osypywanie. Aby zabezpieczyć gotową pracę, warto skorzystać z fiksatywy.