Podnóżki, czyli jak zapewnić sobie komfort pracy przy biurku?

Kategoria: Blog

podnóżek

Właściwe wyposażone stanowisko pracy powinno zapewniać maksimum wygody pracownikowi. Wielogodzinna praca przy nieodpowiednio dobranym biurku i krześle może być bardzo niekomfortowa, a po pewnym czasie przyczynia się nawet do poważnych problemów ze zdrowiem. Co więcej, prawidłowe wyposażenie biura powinno składać się nie tylko z mebli i sprzętów elektronicznych, ale także dodatkowych akcesoriów, które wpływają na efektywną i komfortową pracę. Możemy do nich zaliczyć m.in. podnóżek.

Chociaż praca przy komputerze nie jest zaliczana do tzw. pracy w szkodliwych warunkach dla zdrowia, to z całą pewnością codzienne wielogodzinne siedzenie przy biurku może być uciążliwe, a nawet szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też każdy pracodawca, zatrudniający pracowników realizujących swoje obowiązki przy komputerze, powinien zadbać o to, by ich stanowiska pracy były komfortowe. Jest zobligowany do tego m.in. przez przepisy prawa.

Kiedy należy wyposażyć stanowisku pracy przy biurku w podnóżek?

Pracodawca powinien wyposażyć stanowisko pracy przy biurku w podnóżek przede wszystkim w sytuacji, gdy zostanie o to poproszony przez pracownika. Powinien to zrobić również wówczas, gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze.

Pracodawca powinien pamiętać, że prośba pracownika o podnóżek, który ma mu zapewnić lepsze warunki pracy, jest dla niego wiążąca, co wynika m.in. z rozporządzenia MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Ustawodawca określa nawet szczegółowe wymagania co do podnóżka. Zgodnie z nimi kąt nachylenia podnóżka powinien wynosić 0°÷15°, a jego wysokość musi być dopasowana do potrzeb wynikających z preferencji konkretnego pracownika. Co więcej, powierzchnia nie powinna być śliska, a sam podnóżek nie powinien przesuwać się po podłodze podczas użytkowania. Odpowiednio dobrany podnóżek wpłynie na komfort codziennej pracy, co bezpośrednio przełoży się na efektywność działań.