Rodzaje tuszów do drukarek

Jakość tuszu do drukarki ma duży wpływ na pracę urządzenia oraz estetykę wydruku. Zaleca się stosowanie oryginalnych tuszy, które gwarantują znacznie lepszy wygląd drukowanych dokumentów, a oprócz tego nie brudzą drukarki i nie rozpylają się na całym urządzeniu.

Kategoria: Blog

tusze do drukarek

Każdy profesjonalnych sklep z artykułami biurowymi oferuje kilka rodzajów tuszów, które powinny być dobrane adekwatnie do typu drukarki oraz specyfiki wydruków.

Rodzaj tuszów i ich właściwości

  • Tusze pigmentowe — stosowane są do drukowania kolorowych obrazów i zdjęć na zwykłym papierze lub na papierze ozdobnym. Szybko wchłaniają się i gwarantują bardzo dobrą jakość drukowanych obrazów. Świetnie odwzorowują kolory, zapewniając odpowiedni poziom ostrości. Cechują się stosunkowo atrakcyjnymi cenami.
  • Tusze barwnikowe — to nieco tańsze odpowiedniki tuszy atramentowych. Wykonywane są z wody, alkoholu oraz barwników. Są najczęściej wykorzystywane w drukarkach firmowych, w których najbardziej liczy się szybki czas drukowania oraz niskie koszty eksploatacji. Cechują się szybkich wchłanianiem w papier, co znacznie przyspiesza proces drukowania.
  • Tusze sublimacyjne — to jeden z najdroższych na rynku rodzaj tuszów atramentowych. Wyróżnia się zwiększoną gramaturą i gęstością. Najczęściej są wykorzystywane w przemyśle poligraficznym. Nadają się do nanoszenia nadruków na tekstylia, np. koszulki czy smycze do kluczy. Stosowane są też w druku transferowym.

Jak wybrać odpowiedni tusz?

Tusz powinien być dobrany przede wszystkim pod kątem specyfiki drukarki, jaką posiadamy. Należy również zastanowić się, jaka będzie specyfika wydruków wykonywanych w przyszłości. Nieco inny tusz należy wybrać w przypadku drukowania wyłącznie czarno-białych dokumentów, inny natomiast w przypadku dokonywania wydruków kolorowych zdjęć. Zawsze warto sięgać po oryginalne tusze, które nie tylko wpływają na jakość wydruków, lecz również będą mieć korzystny wpływ na drukarkę.