Nauka malowania – od czego zacząć?

Kategoria: Farby

Nauka malowania – od czego zacząć?

Marzy Ci się tworzenie nastrojowych pejzaży, a może myślisz o malowaniu portretów albo martwej natury? Chęć do działania jest pierwszym krokiem w drodze do nauki nowego rzemiosła. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się m.in. jak rozpocząć naukę malowania, jakie farby wybrać oraz co malować.

Jak przygotować się do malowania?

Malowanie jest piękną pasją, która może sprawiać niezwykle wiele satysfakcji. Aby tak się stało, należy zatroszczyć się o odpowiednie warunki pracy. Zadbanie o komfortowe stanowisko spowoduje, że potem cały proces tworzenia będzie przebiegał bez najmniejszych zakłóceń. Zacznij od przygotowania miejsca. Jeżeli zamierzasz malować na sztaludze, ustaw ją na wygodnej dla Ciebie wysokości. Następnie umieść płótno albo papier oraz rozstaw farby i pędzle. Przy braku sztalugi najczęściej wykorzystywany jest stół. Pamiętaj jednak o tym, żeby zachować swobodę ruchów. W przeciwnym razie możesz przypadkowo potrącić kubek z wodą i nieopacznie zalać swoje dzieło. W początkowych etapach nauki poleca się zakup podstawowych kolorów farb. Wiąże się to nie tylko z oszczędnością, ale i przyswajaniem nowej umiejętności, jaką jest tworzenie barw. Tego typu eksperymenty sprawiają, że znacznie łatwiej jest przyswoić wiedzę o kolorach pochodnych. Przy malowaniu przydadzą się nie tylko pędzle, farby i podkład, ale także papierowe ręczniki albo gazety. Dobrze jest mieć przy sobie tego typu akcesoria, aby w razie czego od razu naprawić szkody spowodowane przez rozlaną wodę czy farbę. Ponadto rozłożone gazety lub folia uchronią pokój przed ewentualnymi zabrudzeniami. Sporo osób decyduje się także na tworzenie w fartuszku. Na początek w zupełności wystarczy zwykły fartuszek kuchenny. Dobrze sprawdzą się też starsze ubrania, których nie obawiasz się zniszczyć.

Początki malowania – jakie akcesoria wybrać?

Jedno z pierwszych pytań brzmi, na czym malować? Bez wątpienia do tworzenia obrazów najbardziej nadaje się płótno. Jeżeli jednak nie czujesz się jeszcze na tyle pewnie, spokojnie możesz korzystać ze zwykłych kartek. To dobre rozwiązanie do ćwiczeń. Po jakimś czasie warto przestawić się na papier o wyższej gramaturze, która zdoła utrzymać ciężar farby. Polecane są zwłaszcza kartki o formacie A3 i większym. Pozwalają one na swobodę twórczą i są wygodne w użyciu. W kwestii zakupu pędzli istnieje wiele rozmaitych szkół. Niektórzy polecają modele z włosiem naturalnym, a inni na początek proponują tańsze pędzle z włosiem syntetycznym. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia kształtu oraz wielkości pędzli. Aby nie zagubić się w mnogości opcji, na początek polecamy zestaw pędzli. W komplecie znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze modele, które pomogą Ci rozpocząć naukę. Ponadto przyda Ci się gąbka oraz szpachla malarska. Nie wydasz na te akcesoria wiele, a pomogą Ci one poznać wiele ciekawych technik.

Jakie farby wybrać?

Jeżeli szukasz farb, które są proste w użyciu, warto sięgnąć po farby akrylowe. Popularne akryle mają bardzo wiele zalet, ważnych zwłaszcza dla początkujących artystów. Są to nietoksyczne farby, które szybko schną i dają fenomenalny efekt. Kolory są nasycone, a przy tym łatwo się łączą i mieszają z innymi farbami. Akryle są też stosunkowo tanie i można je dostać naprawdę w wielu wariantach. Bez trudu znajdziesz zarówno pojedyncze produkty, jak i gotowe zestawy farb. Akryle pozwalają na wykorzystanie rozmaitych technik malarskich. Sprawia to, że jest to idealny wybór do nauki. Farby akrylowe możesz nakładać bezpośrednio na płótno, mieszać z wodą albo łączyć z innymi rodzajami farb. Aby proces twórczy był jeszcze przyjemniejszy, na początek polecamy zestawy farb akrylowych. W naszym sklepie papierniczym online znajdziesz bogaty wybór kompletów. Swoje propozycje posiadają m.in. marki Koh-i-noor oraz Maries.

Co malować?

Wiemy już, czym malować, ale zagadką wciąż pozostaje temat obrazu. Oczywiście możesz zacząć od swojego wymarzonego motywu, ale w takim przypadku powinieneś się przygotować na to, że początkowy efekt może nie być zachęcający. Niektórych to zniechęci, z kolei innych zmotywuje. Jeżeli należysz do pierwszej grupy, proces malowania zacznij lepiej od ćwiczeń. Dzięki temu poczujesz się pewniej i lepiej poznasz farby oraz inne akcesoria. Ważne jest też to, aby do niczego się nie zmuszać. Malowanie ma być przede wszystkim przyjemnością, a nie udręką. Bywa, że nawet profesjonalni malarze specjalizują się np. w pejzażach, za to nie czują się pewnie w malowaniu portretów. Kombinacji jest bardzo wiele. Obecnie niezwykłym udogodnieniem są tutoriale, w których twórcy omawiają krok po kroku jak zacząć malować. Bardzo wygodne jest to, że możesz zatrzymać film w dowolnym momencie i poświęcić tworzeniu swojego obrazu dokładnie tyle czasu, ile tylko potrzebujesz. Sprawdzonym sposobem jest także uczęszczanie na zajęcia malarskie. Tego typu aktywności organizowane są często m.in. w lokalnych domach kultury. W nauce nowych technik artystycznych istotną rolę odgrywa praktyka, więc najważniejsze jest to, abyś po prostu próbował i nie poddawał się zniechęceniu. Jeżeli nie masz weny, dobrym ćwiczeniem jest tworzenie abstrakcji. Ponadto to świetny sposób na wyrażenie swoich emocji. Może zdarzyć się, że nieregularne i chaotyczne linie niepostrzeżenie przemienią się w interesujące dzieło. Wśród przydatnych ćwiczeń można wymienić też np. malowanie martwej natury, malowanie ze zdjęć, a także malowanie przyrody. Żadna z tych metod nie jest najgorsza ani najlepsza, po prostu wybierz wariant, który sprawi Ci danego dnia najwięcej przyjemności.